-18%
Email: info@ammovelocity.com
Phone: +1 (408) 915-6680
| Brand | Browning Ammo |
| Category | Centerfire Rifle Rounds |
| Series | Silver |
| Caliber | 350 Legend |
| Rounds Per Box | 20 |
| Muzzle Velocity | 1762 ft lbs |
$30.59 Original price was: $30.59.$25.00Current price is: $25.00.
Guaranteed Safe Checkout
Browning Ammo B192603501 Silver 350 Legend 180 gr 20 Per Box/ 10 Case
Browning Silver Series ammunition celebrates the timeless tradition of big game hunting with a modern version of the classic soft-point bullet. The heavy projectiles with precision-plated bullet jackets, deliver hard-hitting energy.
| Brand | Browning Ammo |
| Category | Centerfire Rifle Rounds |
| Series | Silver |
| Caliber | 350 Legend |
| Rounds Per Box | 20 |
| Muzzle Velocity | 1762 ft lbs |
| Game Type | Big Game |
| Application | Hunting |
| Boxes Per Case | 10 |
| Bullet Weight | 180 gr |
| Brand | Ammo Inc |
| Model | Streak Visual (GREEN) |
| Caliber | 38 Special |
| Rounds Per Box | 50 |
| Muzzle Velocity | 750 fps |
| Boxes Per Case | 20 |
| Bullet Type | Total Metal Case |
| Bullet Weight | 158 gr |
| SKU | 173065 |
| UPC | 818778024865 |
| MPN | 38158TMCSTRKGRN50 |
| Brand | Ammo Inc |
| Model | Streak Visual (RED) |
| Caliber | 38 Special |
| Rounds Per Box | 50 |
| Muzzle Velocity | 750 fps |
| Boxes Per Case | 20 |
| Bullet Type | Total Metal Case |
| Bullet Weight | 158 gr |
| SKU | 173068 |
| UPC | 818778024858 |
| MPN | 38158TMCSTRKRED5 |
| Brand | Federal |
| Series | Handgun |
| Model | American Eagle |
| Caliber | 357 Mag |
| Rounds Per Box | 50 |
| Casing Material | Brass |
| Muzzle Energy | 539 ft lbs |
| Muzzle Velocity | 1240 fps |
| Application | Target Shooting |
| Boxes Per Case | 20 |
| Bullet Type | Jacketed Soft Point |
| Bullet Weight | 158 gr |
| SKU | 65986 |
| UPC | 029465085087 |
| MPN | AE357A |
| Brand | Magtech |
| Category | Centerfire Handgun Rounds |
| Caliber | 9mm |
| Rounds Per Box | 50 |
| Casing Material | Steel |
| Muzzle Energy | 329 ft lbs |
| Muzzle Velocity | 1135 fps |
| Boxes Per Case | 20 |
| Bullet Type | Full Metal Jacket |
| Bullet Weight | 115 gr |
| SKU | 9AS |
| UPC | 754908328116 |
| Brand | Magtech |
| Model | Range/Training |
| Caliber | 500 S&W Mag |
| Rounds Per Box | 20 |
| Casing Material | Brass |
| Muzzle Energy | 2198 ft lbs |
| Muzzle Velocity | 1745 fps |
| Application | Target Shooting |
| Boxes Per Case | 25 |
| Bullet Type | Semi-Jacketed Soft Point Flat |
| Bullet Weight | 325 gr |
| SKU | 500B |
| UPC | 754908189113 |
| Brand | Remington Ammunition |
| Series | Value Pack |
| Model | Range |
| Caliber | 9mm Luger |
| Firearm Type | Handgun |
| Rounds Per Box | 100 |
| Muzzle Energy | 335 ft lbs |
| Muzzle Velocity | 1145 fps |
| Application | Target Shooting |
| Boxes Per Case | 5 |
| Bullet Type | Full Metal Jacket |
| Bullet Weight | 115 gr |
| SKU | 155732 |
| UPC | 047700239798 |
| MPN | R23979 |
KEL P17SA 22LR 3.8 TB 3/16R SHIMMER Handgun
Browning Buck Mark Medallion 22 LR 10+1 5.50" w/ Vortex Crossfire 051581490
Sig Sauer P322 Full Size 22 LR Semi-Automatic Pistol 4" FDE
KEL P17SA 22LR 3.8 TB 3/16R SHIMMER Handgun
Browning Buck Mark Medallion 22 LR 10+1 5.50" w/ Vortex Crossfire 051581490
Sig Sauer P322 Full Size 22 LR Semi-Automatic Pistol 4" FDE
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.